Aktualności

MAJ, 23 2017

W ślad za częścią handlową Wroclavii jej część biurowa otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie excellent

 

Uzyskany na etapie projektowo-budowlanym certyfikat BREEAM Interim dla biurowej części Wroclavii potwierdza wyjątkową przyjazność budynku dla jego przyszłych użytkowników i środowiska. Biura Wroclavii zdobyły 83,7% punktów (ocena excellent). To kolejny sukces po certyfikacji części handlowej Wroclavii, która na początku roku osiągnęła najwyższy rezultat w Europie dla centrum handlowego w budowie (81,3% punktów).

 

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) przyznawany przez BRE Global Ltd. (Building Research Establishment) to międzynarodowy certyfikat ekologiczny. Jest jednym z najbardziej znaczących i popularnych na świecie instrumentów oceny budynków pod względem wpływu na środowisko naturalne oraz użytkowników. – Uzyskanie przez Wroclavię certyfikatu BREEAM Interim odzwierciedla stosowaną przez nas jako inwestora zasadę poszanowania środowiska naturalnego. Chcemy tworzyć wyjątkowe, wysokiej jakości obiekty. Dlatego dbamy o przestrzeganie standardów ekologicznych oraz o wygodę naszych klientów i pracowników – mówi Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający Unibail-Rodamco na Europę Centralną.

 

Biura Wroclavii - dostęp do transportu publicznego, pełnej oferty gastronomicznej oraz ogrodów

Biura Wroclavii będą zlokalizowane w reprezentacyjnej części budynku, od strony ul. Suchej, na poziomie +2, +3 i +4. Zajmą łączną powierzchnię 7,5 tys. m². Ich charakterystyczną cechą jest w pełni przeszklona elewacja (okna na całej wysokości pomieszczeń), która pozwala na jak najpełniejsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego, a zarazem podkreśla „otwarcie” budynku na miasto i przechodniów.

– Lokalizacja Wroclavii w samym sercu miasta gwarantuje wygodny dostęp do ekologicznych form transportu – komunikacji miejskiej oraz rowerowej – podkreśla Arnaud Burlin. Wokół Wroclavii znajdzie się 1 300 m ścieżek rowerowych (3 300 m²), a w budynku – prysznice i szatnie dla pracowników biur. Część biurowa Wroclavii będzie posiadała bezpośrednie przejście do strefy relaksu, czyli zielonych ogrodów o powierzchni ok. 4,3 tys. m². Ponadto pracownicy zlokalizowanych we Wroclavii biur będą mogli korzystać ze strefy Dining Plaza z ok. 30 restauracjami i kawiarniami reprezentującymi zarówno wrocławskie, jak i sieciowe koncepty gastronomiczne (m.in. Pasibus, La Paryżanka, Etno Cafe, Polish Lody, jedyne w mieście Vapiano, Izumi Sushi, Salad Story, North Fish, Pizza Hut Express, KFC, Costa, Starbucks, So Coffee), a także z centrum handlowego (oferta ok. 200 sklepów). Aranżacja przestrzeni biurowej planowana będzie w uzgodnieniu z poszczególnymi najemcami, z naciskiem na charakterystyczne dla całego budynku nowoczesne rozwiązania i wysoką jakość materiałów.

 

Obszary certyfikacji

W ramach certyfikacji BREEAM w części biurowej Wroclavii wykonano kompleksowe analizy i prognozy dotyczące kilkudziesięciu obszarów, m.in.:

• wypływu na zdrowie i dobre samopoczucie przebywających w budynku osób – kluczowy był tu dostęp do wysokiej jakości powietrza, a także komfort cieplny, akustyczny i wizualny użytkowników (m.in. odpowiednie systemy klimatyzacji, duża dostępność światła dziennego, materiały, które nie emitują szkodliwych substancji oraz zielony krajobraz w postaci ogrodów),

• zużycia energii i wody oraz ich monitoringu (m.in. zastosowanie odpowiednich izolacji termicznych, efektywna gospodarka wody pitnej i rozwiązania ograniczające zużycie wody),

• emisji dwutlenku węgla,

• zarządzania odpadami (m.in. minimalizacja produkcji odpadów poprzez zastosowanie trwałych materiałów z odpowiednimi certyfikatami ekologicznymi),

• zapewnienie dostępu do komunikacji zbiorowej i rowerowej,

• zrównoważone zarządzanie całym budynkiem (odpowiedzialne podejście do całego cyklu „życia” obiektu – od produkcji materiałów, przez budowę, po użytkowanie budynku; zastosowanie energooszczędnych urządzeń i inteligentnych technologii; z dużymi możliwościami monitoringu i kontroli).

 

Kolejne etapy certyfikacji

Certyfikacja Wroclavii odbywa się w formacie NEW CONSTRUCTION, stosowanym dla inwestycji budowanych od podstaw (w odróżnieniu od certyfikacji BREEAM IN-USE, dla budynków już istniejących). Uzyskanie certyfikatu BREEAM Interim, zarówno dla biur jak i dla części handlowej, wieńczy pierwszą część certyfikacji, właściwą dla trwającego obecnie budowlanego etapu inwestycji. Po zakończeniu prac budowlanych inwestor będzie się ubiegał o tzw. BREEAM Final Certificate, potwierdzający zastosowanie na etapie budowlanym przyjętych wcześniej założeń.

 

Asesor

Certyfikacja BREEAM prowadzona jest dla Wroclavii przez asesora BREEAM – firmę Bopro. W porozumieniu z Bopro architekci I inżynierowie zaprojektowali budynek Wroclavii w taki sposób, by był on zgodny ze standardami BREEAM. Także na obecnym etapie – budowlanym projekt jest monitorowany przez Bopro w celu zapewnienia jego zgodności z założeniami etapu projektowego.

 

Do pobrania

Pełna wersja informacji prasowej w formacie PDF
< Powrót do listy aktualności